technologie mapowe dla biznesu
Język
PL EN

Zaawansowana optymalizacja tras

kompleksowe zarządzanie transportem

20 lutego 2018

Rozwój algorytmu VRP

Rozwój algorytmów VRP (Vehicle Routing Prolem) Emapy to ciągłe dążenie do doskonałości. Oprócz uznania w oczach klientów branżowych ważne są także osiągnięcia w towarzystwie naukowym. Te udowodniono podczas testów na symulowanym środowisku. Zespół Emapy w składzie Sielski, Cybula, Rogalski (SCR) pobił kilka rekordów świata mierząc skuteczność swojego algorytmu w teście porównawczym Gehringa i Homberger dla 800 i 1000 punktów odbioru – liczby klientów. Celem dla wspomnianego testu jest:

  • Zminimalizowanie liczby pojazdów,
  • Zminimalizowanie całkowitej odległości.

 

Naukowe potwierdzenie skuteczności

 

 

Wyniki zespołu SCR były imponujące – niektóre z nich poprawiono o ponad 1% – http://www.sintef.no/projectweb/top/vrptw/homberger-benchmark/800-customers/

 

Trzeba dodać, że tak dobre rezultaty zdarzają się bardzo rzadko, gdyż zebrane wyniki są bardzo mocno wyśrubowane. W cytowanej próbie pracownicy Emapy skupili się przede wszystkim na instancji dla 800 wierzchołków.

 

 

Całe przedsięwzięcie realizowane jest przez Spółkę Emapa w ramach projektu badawczego pn. „Nowe metody optymalizacji zagadnień VRP”, nr projektu: POIR.01.01.01.-00-0222/16, realizowanego w ramach Działania 1.1 Projekty B+R przedsiębiorstw, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014-2020., o wartości ponad 4 mln zł.

 

Zapraszamy na nasz blog, gdzie można dowiedzieć się więcej o zaawansowanych algorytmach VRP.