technologie mapowe dla biznesu
Język
PL EN

Zaawansowana optymalizacja tras

kompleksowe zarządzanie transportem

29 maja 2019

Zaawansowana optymalizacja tras oczami serwisantów

Zaawansowana optymalizacja tras jest rekomendowana każdemu przedsiębiorstwu, które musi codziennie odbierać i dostarczać zamówienia do wielu klientów, bądź wykonywać usługi przy pomocy wielu pojazdów.

 

Zarządzanie flotą pojazdów dostawczych, mające na celu optymalne wyznaczanie tras wiąże się z wieloma wątkami. Dotyczą one wyboru miejsc, które odwiedza każdy pojazd dostawczy, oraz z ustaleniem ich kolejności. Celem jest minimalizacja kosztów transportu. Planowanie tras w świecie rzeczywistym jest często jednak dużo bardziej skomplikowane. A jego zakres wykracza znacznie dalej niż tradycyjne podejście do VRP.

 

W realnych warunkach pojawia się szereg dodatkowych ograniczeń i celów, które należy wziąć pod uwagę w procesie planowania. Z powodu dużej liczby takich ograniczeń, ręczne ułożenie optymalnej trasy jest niemal niewykonalne.

 

Vehicle Routing Problem z oknami czasowymi (VRPTW) jest często pojawiającym się problemem w firmach świadczących usługi serwisowania różnorodnego sprzętu RTV/AGD. Istotnym czynnikiem branym pod uwagę podczas planowania wizyt serwisantów u klientów jest określony przedział czasu (okna czasowe), w którym klienci chcą zostać obsłużeni. Czytaj więcej na naszym blogu.