technologie mapowe dla biznesu
Język
PL EN

Zaawansowana optymalizacja tras

kompleksowe zarządzanie transportem

5 lutego 2020

Emapa pobija Quintiq i CAINIAO w bitwie na rekordy VRP

Jeszcze gorące… Wciąż parujące… Już są! Najnowsze rekordy świata w dziedzinie optymalizacji znowu zdobyte przez polską firmę Emapa.

 

Już 110 razy ekipa programistów Emapy zwyciężyła wśród najlepszych światowych drużyn w kategorii zaawansowanej optymalizacja tras z oknami czasowymi (VRPTW). Bicie rekordów w dziedzinie optymalizacji VRP polega na znalezieniu najmniejszej sumy długości tras, nie zmniejszając liczby odwiedzanych punktów (w praktyce: odwiedzeniu wszystkich Klientów minimalizując sumę kilometrów przejechanych przez wszystkie pojazdy).

 

W codziennej bitwie na rekordy Emapa pokonuje takich gigantów jak choćby Quintiq – jedna z najlepiej rozpoznawalnych na świecie firm tworzących oprogramowanie do optymalizacji tras oraz CAINIAO – operator logistyczny Grupy Alibaba, właściciela jednego z największych światowych marketplaców – AliExpress.

 

W ostatnim roku Emapa zaczęła z równie spektakularnymi sukcesami pojedynkować się na kolejnym optymalizacyjnym polu bitwy, tym razem uwzgledniającym rozwożenie i odbiór towarów do/z punktów (tzw. problem pickup and delivery). Cel w tym przypadku jest podobny: odwiedzić wszystkich klientów jak najkrótszą trasą, uwzględniając każdego potrzeby załadunkowe i wyładunkowe. W tym przypadku Emapa może pochwalić się aż 140 samodzielnymi rekordami.

 

Rekordy VRP są efektem czynnego udziału Emapy w badaniach benchmarkowych Gehringa i Hombergera oraz Li & Lim organizowanych przez norweski instytut naukowy Sintef. Są to obecnie najbardziej popularne i precyzyjne zestawienia rozwiązań dotyczących zagadnienia, jakim jest zaawansowana optymalizacja tras z oknami czasowymi.

 

Sukcesy polskich naukowców to niebywałe osiągnięcie w dziedzinie światowej algorytmiki, ale też biznesu. Emapa wykorzystując posiadaną wiedzę algorytmiczną oraz narzędzia programistyczne oferuje usługi biznesowe rozwiązujące zarówno proste jak i skomplikowane problemy VRP dla firm.