Rozwiązania dla kurierów

Emapa w swojej ofercie posiada zestaw narzędzi, które usprawnią codzienne funkcjonowanie firm z branży KEP, zminimalizują koszty dystrybucji przesyłek przy jednoczesnej optymalizacji zasobów firmy. 

Rozwiązania optymalizacyjne dla branży kurierskiej mają bardzo szerokie spektrum działania i wychodzą daleko poza zakres samej optymalizacji tras kierowców, choć ona odgrywa niewątpliwie kluczowe znaczenie. Aby proces dostarczenia przesyłki był jak najbardziej efektywny, już na wstępie musi działać narzędzie, które właściwie i szybko zamieni dane adresowe odbiorcy na współrzędne geograficzne. Narzędzie takie musi być wystarczająco wydajne i sprawne, aby na bieżąco wychwytywać i naprawiać błędne adresy czy rozpoznawać różne formy zapisu tego samego adresu. Następnie paczka powinna być na sortowni przypisana do właściwego oddziału i rejonu kurierskiego. Same rejony także powinny być tak zaplanowane, aby ich liczba i efektywność była jak największa, również z uwzględnieniem pików (okresów zwiększonego wolumenu przesyłek). Potem następuje element dostarczenia paczki do odbiorcy. Ponieważ kurier często ma ponad 150 stopów dziennie na trasie, ich kolejność nie powinna być przypadkowa, a uporządkowana przez odpowiednie algorytmy z zachowaniem okien czasowych, priorytetów, godzin pracy kierowcy i innych aspektów biznesowych.

Rozwiązania dedykowane branży KEP realizują następujące zadania:

  • geokodowanie adresów oraz porządkowanie baz danych,
  • tworzenie rejonów kurierów, 
  • optymalizacja tras kurierskich,
  • optymalizacja dynamiczna tras,
  • wysyłanie optymalnych tras kurierom i śledzenie statusów,
  • nawigacja dla kuriera,
  • dane o bieżących utrudnieniach w ruchu drogowym (Trafik),
  • efektywna utylizacja punktów out-of-home,
  • monitoring,
  • planowanie strategiczne.
Geokodowanie adresów

Geokodowanie adresów to zamiana danych adresowych (nazwa miejscowości, kod pocztowy, ulica, numer domu) na współrzędne geograficzne Lon i LAT. Właściwa lokalizacja punktu do którego należy dostarczyć przesyłkę determinuje nie tylko przypisanie do konkretnej trasy kuriera ale również gwarantuje efektywną dostawę.

Z geokodowaniem bezpośrednio związana jest usługa porządkowania baz danych,  czyli korekta, normalizacja, uzupełnianie, itp. błędnych lub niepełnych danych adresowych. Dowiedz się więcej o geokodowaniu adresów oraz porządkowaniu danych adresowych

Tworzenie rejonów kurierów

Tworzenie rejonów to zbudowanie rejonów działania pracowników terenowych (w tym przypadku kurierów), w ramach istniejących oddziałów firmy kurierskiej. Właściwe zbudowanie rejonów ma na celu usprawnienie działań kurierów maksymalizując ich efektywność, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów związanych z obsługą punktów (stopów). Rejonizacja ma na celu:

  • podział paczek na sortowni dla właściwego rejonu,
  • zarządzanie liczbą rejonów kurierskich (kurierów) w zależności od wolumenu przesyłek (inna liczba pracowników w okresie świątecznym a inna w okresie o mniejszej aktywności handlowej),
  • zaprojektowanie wielkości rejonów aby były podobne do siebie pod względem powierzchni, liczby dostarczanych przesyłek, liczby kilometrów pokonywanych przez kuriera,
  • zaprojektowanie rejonu aby był on możliwy do zrealizowania przez 1 kuriera,
  • uwzględnienie różnego rodzaju typów przesyłek na rejonie (np. PUDO + maszyny paczkowe + D2D lub tylko D2D) oraz różnego czasu ich obsługi,
  • dynamiczne budowanie rejonów umożliwiające dostawę przesyłek przez więcej niż 1 kuriera, którzy wykorzystują różne środki transportu. np. rowery cargo, pojazdy konwencjonalne, pojazdy EV.

Więcej informacji o rejonizacji znajdziesz tutaj.  

Optymalizacja tras kurierskich

Optymalizacja tras kurierskich polega na ułożeniu właściwej kolejności punktów trasy z uwzględnieniem takich aspektów jak:

  • czas pracy kurierów,
  • godzina dostarczenia przesyłki (okna czasowe),
  • czas obsługi paczki lub wielu paczek w punkcie,
  • pojemność ładunkowa pojazdów,
  • priorytety punktów trasy,
  • miejsca, z których startują kurierzy,
  • miejsca, do których wracają kurierzy,
  • ułożenie paczek w pojeździe (jeśli wymagane),
  • bieżące utrudnień w ruchu drogowym (korki drogowe). 

Optymalizacja tras kurierskich to jeden z przykładów zaawansowanej optymalizacji tras. Czym jest zaawansowana optymalizacja tras oraz jakie dodatkowo uwzględnia parametry przeczytasz tutaj

Optymalizacja dynamiczna polega na tym, że jednocześnie w wielu rejonach wyznaczane są trasy dla wszystkich dostępnych kurierów w jednym procesie optymalizacji. Takie rozwiązanie pozwala lepiej zminimalizować liczbę kurierów (lepsze wypełnienie czasu pracy kierowcy oraz wypełnienie powierzchni ładunkowej pojazdu). Trasy kurierów mogą się jednak przenikać, co może być kłopotem od strony sortowania przesyłek.

Wysyłanie tras kurierom

Zoptymalizowane trasy zawierające listę stopów oraz przesyłek do zrealizowania mogą być przesyłane na urządzenie mobilne kuriera wraz z takimi informacjami jak np.: liczba przesyłek pod danym adresem, przewidywany czas dotarcia do Klienta (tzw. ETA), notatkę dołączoną do zlecenia (jeśli taka istnieje). 

Kurier ma możliwość nawigowania do kolejnych stopów oraz informowania Oddział o statusach poszczególnych zleceń zgodnie z ich stanem (np. zrealizowane, brak odbiorcy, reklamacja, itp.). Informacje o zmianie statusów zleceń są automatycznie aktualizowane w części webowej systemu, obsługiwanej przez planistę (operatora). 

Nawigacja dla kuriera

Emapa dysponuje programem do nawigacji NaviExpert. Rozwiązanie może być dostarczone jako niezależny program lub jako SDK umożliwiające jej osadzenie w innej aplikacji mobilnej. NaviExpert jest programem firmy Telematics Technologies. Telematics Technologies jest spółką z grupy kapitałowej do której należy Emapa, co oznacza pełną elastyczność w możliwości dopasowania tej usługi do Państwa potrzeb.

Dane o bieżących utrudnieniach w ruchu drogowym (Trafik)

Emapa w zależności od potrzeb korzysta z dwóch dostawców: TomTom lub Telematics Technologies. Trafik wykorzystujemy w trzech wariantach:

  • Trafik Live – informacja o opóźnieniach drogowych odświeżana co 15 min,
  • Trafik Predykcyjny – informacja o statystycznych opóźnieniach drogowych w różnych przedziałach godzinowych dla poszczególnych dni tygodni oraz świąt,
  • Trafik Zdarzeń – informacje o zdarzeniach drogowych typu wypadki, zamknięcia dróg, etc.

Trafik Live oraz Trafik Zdarzeń służą do oszacowania czasu utrudnień w bieżącym planowaniu tras.

Trafik Predykcyjny umożliwia wyznaczenie trasy i optymalizację na przyszłość. Daje nam to możliwość planowania tras z uwzględnieniem statystycznych utrudnień występujących w danym miejscu i czasie w przyszłości i zapewnia uwzględnienie statystycznych opóźnień drogowych mających wpływ na czas realizacji trasy. Trasa wyliczona na np. dzień następny (z Trafikiem Predykcyjnym) podlega przeliczeniu na Trafiku Live w trakcie jej realizacji.

Utylizacja punktów out-of-home

Narzędzia dla branży kurierskiej proponowane przez Emapę rozwiązują również problem przepływu paczek między kurierami a punktami out-of-home, m.in. utylizację maszyn paczkowych. 

Monitoring

Dysponujemy systemem umożliwiającym monitorowanie pojazdów dzięki urządzeniom GPS lub monitorowanie telefonu komórkowego. Dzięki rozwiązaniu możliwa jest kontrola nad lokalizacją pracownika/pojazdu, paliwa, realizacji zleceń, jak również porównanie przejazdu zaplanowanego z faktycznym przejazdem (dystans, czas, odchylenia od ETA).

Planowanie strategiczne

Strategiczne planowanie pozwala określić optymalny obszar obsługi przez dany magazyn lub wskazać nowe, lepsze miejsce na magazyn. Umożliwia analizę i  prognozowanie obciążenia magazynu przy zmiennym wolumenie i dopasowanie możliwości operacyjnych do potrzeb biznesu, w tym tworzenia magazynów dodatkowych (huby pośrednie).

Dane socjodemograficzne

Emapa oferuje dane socjodemograficzne przypisane do a) punktu adresowego, b) obwodu spisowego, c) kodu pocztowego, d) jednostki administracyjnej. Przykładowe cechy danych socjodemograficznych to: liczba mieszkańców, liczba mężczyzn i kobiet, mieszkańcy w wieku przedprodukcyjnym, mieszkańcy w wieku produkcyjnym, mieszkańcy mobilni, gęstość zaludnienia, liczba mężczyzn i kobiet na km2, siła nabywcza i wiele wiele innych.

Obszary kodów pocztowych

Emapa posiada w swoich zasobach unikalne obszary kodów pocztowych zagregowanych do kształtu (5 cyfr) oraz kody punktowe.

Korzyści dla branży KEP

Rozwiązania dla branży kurierskiej, oferowane przez Emapę to konkretne korzyści, które firma zauważa po niedługim czasie od wdrożenia narzędzi Spółki. Między innymi są to:

  • wyeliminowanie błędów w danych adresowych,
  • szybsze i sprawniejsze sortowanie paczek dzięki narzędziom przydzielającym adresy do rejonów,
  • wydajne i zbalansowane rejony kurierskie,
  • krótsze, bardziej ekonomiczne trasy, co skutkuje mniejszym zużyciem paliwa, 
  • zwiększenie efektywności - więcej zleceń zrealizowanych w krótszym czasie i przy mniejszym dystansie tras,
  • pełna kontrola nad statusem przesyłki,
  • lepsza komunikacja z kierowcą,
  • skuteczne obsłużenie tzw. pików,
  • efektywna obsługa punktów out-of-home.

Wszystkie powyżej opisane rozwiązania mogą być dostarczone jako elementy technologicznie (np. API, SDK) i wykorzystane w budowanym przez Państwa systemie klasy TMS oraz jako dedykowane rozwiązania zbudowane wspólnie z Państwa zespołem projektowym. Daje to olbrzymią elastyczność i umożliwia wykorzystanie wielu technologii w relatywnie krótkim czasie.

Oszczędności dzięki optymalizacji

Poniżej przedstawione zostały przykładowe oszczędności, jakie można osiągnąć w firmie kurierskiej przy założeniu, że algorytmy optymalizacji trasy dla pojedynczych pojazdów wygenerują minimum 7% oszczędności. Z naszych doświadczeń wynika, że oszczędności mogą sięgnąć nawet kilkunastu procent. 

DANE PRZED OPTYMALIZACJĄ :

liczba kurierów: 5000
koszt 1 kuriera: 570 zł/dzień (paliwo, wynagrodzenie, itp)

DANE PO OPTYMALIZACJI :

liczba kurierów: 4650 (-7%)

OSZCZĘDNOŚCI:

Po wprowadzeniu narzędzi Emapy udało się zmniejszyć ogólną liczbę kurierów aż o 350. Z tego wynikały następujące oszczędności w skali dnia, miesiąca i roku:

350 kurierów mniej:
199 500 zł/dzień
3 990 000/miesiąc

47 880 000 zł/rok

Powyższy przykład jest bardzo uproszczonym modelem korzyści wynikającej z optymalizacji tras w branży kurierskiej.  Jeśli chcesz dowiedzieć się o zaawansowanych możliwościach optymalizacji dla branży KEP oraz korzyściach z nich wynikających, skontaktuj się z nami. 




Image
Image

Skontaktuj się z nami





    Moja branża to:
    Chcę:



    Wyrażam zgodę na:

    przetwarzanie moich danych osobowych w postaci adresu e-mail i numeru telefonu w celu marketingu produktów i usług oferowanych przez Emapa S.A. oraz wysyłania informacji handlowych dotyczących tych produktów i usług.

    otrzymywanie od Emapa S.A. z siedzibą w Warszawie (02-222), Al. Jerozolimskie 181B informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

    używanie przez Emape S.A. z siedzibą w Warszawie (02-222), Al. Jerozolimskie 181B, telekomunikacyjnych urządzeń końcowych, których jestem użytkownikiem, dla celów marketingu bezpośredniego (zgodnie z art.172 ustawy z dnia 16.07.2004 r. Prawo telekomunikacyjne).

    * - pole wymagane


    Administratorem Twoich danych osobowych będzie Emapa S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Jerozolimskie 181B,e-mail: prywatnosc@emapa.pl. więcej >

    Image

    Emapa S.A.

    al. Jerozolimskie 181B
    02-222 Warszawa

    Oddział w Łodzi
    ul. Łąkowa 11
    90-562 Łódź

    tel./fax +48 42 633 92 79
    biuro@emapa.pl

    REGON: 472865527
    NIP: 725-18-08-677
    KRS: 0000489607
    Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy
    Kapitał opłacony: 100 000 zł
    Kapitał zakładowy: 100 000 zł