Jak rozwijają się algorytmy VRP

emapa

Efektywne planowanie tras to przede wszystkim algorytmy VRP. Dbając o ich rozwój, Emapa dąży do doskonałości. Oprócz uznania w oczach klientów branżowych, ważne są także osiągnięcia w towarzystwie naukowym.

Osiągnięcia te udowodniono podczas testów na symulowanym środowisku. Zespół Emapy w składzie Sielski, Cybula, Rogalski (SCR) pobił kilka rekordów świata mierząc skuteczność swojego algorytmu w teście porównawczym Gehringa i Homberger, dla 800 i 1000 punktów odbioru – liczby klientów.

Celem dla wspomnianego testu jest:

  • Zminimalizowanie liczby pojazdów,
  • Zminimalizowanie całkowitej odległości.

Naukowe potwierdzenie skuteczności

Trzeba podkreślić, że wyniki zespołu SCR były nie tylko imponujące, ale niektóre z nich poprawiono o ponad 1%.

Co istotne, tak dobre rezultaty zdarzają się bardzo rzadko, gdyż zebrane wyniki są zwykle bardzo mocno wyśrubowane. W cytowanej próbie pracownicy Emapy skupili się przede wszystkim na instancji dla 800 wierzchołków.

Całe przedsięwzięcie realizowane jest przez Spółkę Emapa w ramach projektu badawczego pn. „Nowe metody optymalizacji zagadnień VRP”, nr projektu: POIR.01.01.01.-00-0222/16, realizowanego w ramach Działania 1.1 Projekty B+R przedsiębiorstw, Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, 2014-2020., o wartości ponad 4 mln zł.

Algorytmy VRP a planowanie tras

Optymalizacja kosztów trasy o niewielki procent jest w stanie przełożyć się na realne, wielomilionowe oszczędności dla dużego przedsiębiorstwa, a ograniczenie kosztów transportu to coś, co spędza sen z powiek wielu przedsiębiorcom. Dlatego też należy dodać, że planowanie tras powinno zawierać także odpowiednie rozwiązania dla transportu, dzięki czemu zarządzanie flotą będzie efektywniejsze.

Jasno widać zatem, w praktyce, opłaca się zastosować algorytmy VRP do rozwiązywania problemów, jakie przynosi próba zarządzania flotą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *