Optymalizacja transportu dla firm handlowych

emapa

Obecnie jednym z największych wyzwań związanych z prowadzeniem sprawnie działającej firmy handlowej są kwestie związane z transportem i logistyką oraz wyznaczanie tras w sposób efektywny. Najważniejsze dla przedsiębiorcy są jednak koszty transportu, lub raczej ich obniżenie.

Spore wyzwania dotykają obszaru dystrybucji towaru od magazynu do klienta. Nie każda firma może pozwolić sobie na korzystanie z usług firm kurierskich, lecz ze względu na specyfikę działalności lub oferowanych produktów zmuszona jest korzystać z transportu własnego.

Problem ten najczęściej nie jest wynikiem decyzji finansowych, ale praktyczne zawsze – decyzji biznesowych, pomimo że utrzymanie własnej floty może wydawać się bardziej kosztowne. Wiele firm stara się generować oszczędności na transporcie tradycyjnymi sposobami, zamiast optymalizować niewydajnie zaplanowane trasy.

Koszty transportu można obniżyć

Zarządzanie flotą, w kontekście szukania oszczędności na transporcie, przede wszystkim sprowadzane są do kontroli kosztów paliwa i polityki używania samochodów. Wprowadza się limity spalania i kontroluje przejechane kilometry za pomocą rozwiązań GPS. Niektóre firmy starają się także sprofilować styl jazdy kierowcy i wymuszać ekonomikę przez ekologiczną jazdę redukując tym samym koszty transportu. Jednak w przypadku, gdy kierowcy służbowych aut dostawczych pokonują dziennie dziesiątki kilometrów, znaczące oszczędności przynosi dopiero całkowita optymalizacja tras.

Efektywne wyznaczanie tras nie jest wcale łatwe. Powinno bowiem uwzględniać wiele możliwych utrudnień, np.:

  • Okna czasowe dostaw (przedziały czasowe w których kierowca może odwiedzić dany punkt),
  • Heterogeniczna flota (różne rodzaje używanych pojazdów – różna kubatura i ładowność),
  • Wiele punktów bazowych – miejsc załadunku pojazdów,
  • Ograniczenia wynikające z sytuacji na drogach (korki, wypadki, inne utrudnienia).

Algorytmy VRP w akcji

Problemy te mogą być rozwiązane za pomocą stosowania algorytmów do optymalizacji problemu VRP – ang.: Vehicle Routing Problem Algorytm ten generuje znaczne oszczędności finansowe przez rozwiązanie większości problemów logistycznych.

Optymalizacja tras jest w stanie dać następujące korzyści redukujące koszty transportu:

  • Skrócenie sumarycznej długości tras. Oszczędności czasu oraz kosztów eksploatacyjnych związanych z utrzymaniem floty pojazdów.
  • Zaplanowanie racjonalnej kolejności odwiedzin punktów u Klientów biorąc pod uwagę zarówno ich położenie geograficzne jak i preferowane godziny spotkań.
  • Zaplanowanie wykorzystania optymalnej liczby pojazdów potrzebnych do realizacji zadanej puli zleceń. Optymalizacja parku floty zgodnie z zapotrzebowaniem biznesowym.
  • Planowanie tras na wiele dni na przód wraz z uwzględnieniem odwiedzin cyklicznych.

Optymalizacja kosztów trasy o niewielki procent jest w stanie przełożyć się na realne, wielomilionowe oszczędności dla dużego przedsiębiorstwa, poprzez obniżenie kosztów eksploatacji floty (lub nawet jej zmniejszenie przez zintensyfikowanie jej wykorzystania).

Jasno Widać zatem, że w praktyce opłaca się zastosować algorytmy do rozwiązywania problemów VRP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *